USLOVNI OTPUST
Šta i za koga je uslovni otpust?
Uslovni otpust znači puštanje osuđenika_ce na slobodu prije isteka izrečene zatvorske kazne. Odluku o uslovnom otpustu donosi tzv. Komisija za uslovni otpust, a jedini uslov pri tome je da osuđenik_ca na slobodi ne počini novo krivično djelo.
Osuđenik_ca može biti uslovno otpušćen_a tek nakon što je odslužio_la pola izrečene zatvorske kazne, osim u pojedinim posebnim i vanrednim situacijama, kao što je npr. Ukoliko je izrečena zatvorska kazna duža od 15 godina. U tom primjeru osoba može biti uslovno otpušćena tek kasnije. Ako postoje posebne okolnosti, onda u određenim primjerima osoba može biti uslovno otpušćena čak i prije polovine odslužene kazne.
Pored udjela odslužene zatvorske kazne je također uvjet za uslovni otpust utemeljeno očekivanje da osuđenik_ca na slobodi neće ponoviti krivično djelo. Za određivanje toga se prije svega u obzir uzima sljedeće:
- Povratak u zatvor (Da li je osuđenik_ca prvi put na služenju zatvorske kazne ili je već prije služila zatvorsku kaznu?)
- Mogući krivični postupci za neko krivično djelo protiv osuđenika_ce (Da li se protiv osobe vodi već kakav drugi krivični postupak za neko krivično djelo?)
- Odnos osuđenika_ce do počinjenog krivičnog djela, te počinjene štete i licima kojima je počinjena šteta
- Ponašanje osuđenika_ce tokom služenja zatvorske kazne
- Uspjesi pri mogućem liječenju ovisnosti od narkotika
- Uvjeti koje osuđenik_ca ima za uključivanje u život na slobodi
Jedan od oblika uslovnog otpusta je tzv. Uvjetni otpust sa sigurnostnim nadzorom. To znači da se osuđenik_ca u toku uvjetnog otpusta sreće sa savjetnikom_com iz Uprave za probaciju Republike Slovenije. Savjetnik_ca pomaže osuđeniku_ci i nadzire njegovo_njeno ispunjavanje uputa koje je sud izrekao za vrijeme uvjetnog otpusta. Naime, sud također može naložiti osuđeniku_ci određene zadatke (liječenje ovisnosti, posjete savjetovalištu, zabrana srećanja sa određenim osobama i sl.). Savjetnik_ca održava kontakt sa osuđenikom_com, te sa svojom pomoći i nadzorom, ali također i sa praktičnim savjetima i uputama doprinosti tome, da osuđenik_ca u budućnosti ne počini novo krivično djelo. Pored toga mora savjetnik_ca o toku sigurnostnog nadzora privremeno obaviještavati sud.
Postupak odlučivanja o uvjetnom otpustu
Molba za uvjetni otpust se predaje u zatvoru. Predati je može lično osuđenik_ca ili njegov_njen uži član porodice, ukoliko to osuđenik_ca u pisanom obliku odobri. U molbi se mora objasniti zašto osuđenik_ca neće ponavljati krivična djela, tj. opisati okolnosti i navesti informacije, koje komisija tokom odlučivanja uzima u obzir. Informacije i okolnosti su navedene u gornjem tekstu, u stavkama od 1 do 6. Nakon što zatvor primi molbu, spremi također izvještaj, u kojem navede svoje prijedloge u vezi sa uvjetnim otpustom osuđenika_ce. Zatvor mora svoj izvještaj uručiti osuđeniku_ci, nakon toga molbu osuđenika_ce zajedno sa izvještajem zatvor mora poslati Komisiji za uvjetni otpust.
Komisija, koja odlučuje o uvjetnom otpustu, sastoji se iz predstavnika_ca Ministarstva za pravosuđe, tužilaštva i suda. Komisija odlučuje na posebnim zasjedanjima, koji se održavaju u prostorima zatvora najmanje 3 puta godišnje.
Komisija unaprijed obavijesti zatvor o datumu i terminu održavanja sljedećeg zasjedanja najkasnije 45 prije zasjedanja. Zatvor nakon toga mora obavijestiti osuđenika_cu. Osuđenik_ca može biti prisutan_a na zasjedanju komisije tokom koje mu_joj je potrebno obezbijediti mogućnost na davanje svoje izjave i davanje mišljenja na izvještaj kojeg je zatvor spremio u vezi sa njogovom molbom.
Žalba na odluku u slučaju da komisija nije odobrila molbu
Nakon završenog procesa odlučivanja, komisija izdaje pisno rješenje molbe. Ukoliko je odluka komisije negativna, ta odluka mora biti obrazložena u pisnom rješenju. Na odluku komisije se nije moguće žaliti. Međutim, dozvoljeno je aktivirati tzv. Upravni spor po Zakonu o upravnom sporu (ZUS-1) u roku od 30 dana nakon dobijanja rješenja komisije.
Propisi u kojima je uređen uvjetni otpust
Više informacija u vezi sa uvjetnim otpustom možete pronaći u sljedećim propisima:
- Kazenski zakonik – KZ-1 (88. in 89. člen in 63.-65.člen glede varstvenega nadzorstva);
- Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij – ZIKS-1 (105.–107.a člen);
- Pravilnik o izvrševanju kazni zapora – PIKZ (92.–93. člen).
Svi propisi su dostupni na sljedećoj stranici: http://www.pisrs.si.
Obrazac za podnošenje molbe za uvjetni otpust
U našem društvu smo također za pomoć pri pisanju molbe pripremili obrazac koji je dostupan ispod.